Handel benzyną E10 w Polsce

Artykuł informuje o możliwości sprzedaży benzyny E10 w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Benzyna E10 zawiera 10 proc. biokomponentów, takich jak etanol z roślin. Jest tańsza od benzyny E5, ale może być szkodliwa dla niektórych silników.

Obawy i nadzieje związane z E10

Artykuł przedstawia obawy i nadzieje związane z wprowadzeniem benzyny E10. Obawy dotyczą kosztów i miejsca instalacji dodatkowych zbiorników na stacjach, korozji i uszkodzeń elementów układu paliwowego, większego zużycia paliwa i chłonności wody. Nadzieje wiążą się z korzyściami ekologicznymi i ekonomicznymi zastosowania biopaliw.

Gdzie stosowane jest paliwo E10

Artykuł podaje przykłady krajów, w których stosuje się benzynę E10 lub nawet E20, takich jak Niemcy i Brazylia. W Niemczech obecnie testuje się odmianę E20, która ma 20 proc. biokomponentów. W Brazylii sprzedaje się benzynę E25, która ma 25 proc. etanolu. Artykuł zwraca jednak uwagę, że te kraje mają inne warunki i samochody niż Polska, więc nie można ich bezpośrednio porównywać.

Informacje i zalecenia dotyczące E10

Artykuł podaje źródła informacji i zaleceń dla kierowców, którzy chcą tankować benzynę E10. Są to m.in. lista samochodów dostosowanych do E10 przygotowana przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), broszura wydana przez Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT) i komunikaty Instytutu Transportu Samochodowego. Artykuł radzi również sprawdzać oznaczenia na klapce wlewu paliwa i instrukcję obsługi pojazdu.


Powyższy wpis jest podsumowaniem artykuły pt. Paliwo E10 od 2024 roku w Polsce. Kierowcy pełni obaw, a Niemcy już testują E20: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/paliwo-e10-od-2024-roku-w-polsce-kierowcy-pe%C5%82ni-obaw-a-niemcy-ju%C5%BC-testuj%C4%85-e20/ (dostęp: 07.11.2023)

Czy benzyna E10 jest bezpieczna dla samochodu?

Czy benzyna E10 jest bezpieczna dla Twojego samochodu, zależy od modelu i roku produkcji Twojego pojazdu. Niektóre samochody są zaprojektowane do pracy na benzynie E10, podczas gdy inne mogą doświadczyć problemów, takich jak korozja i uszkodzenia elementów układu paliwowego.

Zaleca się sprawdzenie listy samochodów dostosowanych do E10 przygotowanej przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), broszury wydanej przez Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT) i komunikatów Instytutu Transportu Samochodowego. Możesz również sprawdzić oznaczenia na klapce wlewu paliwa i instrukcję obsługi pojazdu.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twój samochód jest zgodny z E10, może dojść do większego zużycia paliwa w porównaniu do benzyny E5. Zawsze warto skonsultować się z producentem pojazdu lub autoryzowanym serwisem w razie wątpliwości.

Od 2024 roku wchodzi paliwo PB95 – E10 – tych aut nim nie tankuj!

Czym różni się benzyna E5 od E10?

Benzyna E5 i E10 to dwa rodzaje paliwa do silników benzynowych, które różnią się zawartością biokomponentów, czyli etanolu pochodzącego z roślin. Benzyna E5 zawiera do 5% etanolu, a benzyna E10 zawiera do 10% etanolu. Etanol jest dodawany do paliwa, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w transporcie.

Benzyna E10 ma nieco niższą kaloryczność niż E5, co oznacza, że spala się szybciej i może nieznacznie zwiększyć zużycie paliwa. Jednak według producentów samochodów i organizacji branżowych, benzyna E10 jest bezpieczna dla większości silników i nie wpływa negatywnie na ich żywotność ani osiągi. W Polsce benzyna E10 ma być dostępna na stacjach paliw od 1 stycznia 2024 roku, ale nie będzie obowiązkowa. Kierowcy będą mogli wybierać między E5 a E10, w zależności od preferencji i zgodności swojego pojazdu.

Nie wszystkie samochody są przystosowane do tankowania benzyny E10. Zazwyczaj dotyczy to starszych modeli wyprodukowanych przed 2011 rokiem lub pojazdów zasilanych gazem LPG. Tankowanie niewłaściwego paliwa może uszkodzić układ paliwowy lub silnik. Dlatego przed zatankowaniem benzyny E10 należy sprawdzić, czy nasz samochód jest do niej dopuszczony. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • sprawdzić oznaczenie na klapce wlewu paliwa lub w instrukcji obsługi pojazdu
  • skorzystać z wyszukiwarki kompatybilności na stronie internetowej producenta samochodu
  • skontaktować się z autoryzowanym serwisem lub mechanikiem

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz samochód nadaje się do tankowania benzyny E10, lepiej wybrać bezpieczniejszą opcję i zatankować benzynę E5.

Lista aut, które nie mogą jeździć na E10

Źródła:

  • https://www.instalki.pl/news/motoryzacja/nowe-paliwo-e10-czy-mozna-dolewac-do-e5-roznice/
  • https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/na-stacjach-pojawi-si%C4%99-nowe-paliwo-wszystko-co-musisz-wiedzie%C4%87-o-e10/ar-AA1jpZgz
  • https://dailydriver.pl/nowosci/rynek/paliwo-e5-e10-i-b7-nowe-oznaczenia-na-stacjach-paliw/
  • https://autokult.pl/paliwo-e10-od-2024-roku-w-polsce-kierowcy-pelni-obaw-a-niemcy-juz-testuja-e20,6960491102780032a
  • https://www.iparts.pl/artykuly/nowa-benzyna-pb95-e10-od-1-stycznia-2024-roku-na-polskich-stacjach-benzynowych-co-to-oznacza-dla-kierowcow-czy-kazdy-bedzie-mogl-ja-bezpiecznie-zatankowac,1244.html

Skomentuj ten wpis