Bitcoin – historia powstania

Bitcoin to kryptowaluta, czyli rodzaj cyfrowej waluty, która działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć komputerową. Został stworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę ludzi działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Do dzisiaj nie zostało podane do publicznej wiadomości, kim jest Satoshi Nakamoto ani czy faktycznie jest on twórcą Bitcoina.

Jak powstają Bitcoiny?

W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, Bitcoin nie jest emitowany przez bank centralny lub inną instytucję finansową. Zamiast tego, nowe jednostki Bitcoina są generowane poprzez proces zwany „kopaniem” (ang. mining), w którym specjalne oprogramowanie wykorzystywane przez użytkowników sieci wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, a w zamian otrzymuje nowe jednostki Bitcoina. Obecnie kopaniem Bitcoinów zajmują się głównie wyspecjalizowane firmy i korporacje posiadające tysiące urządzeń wydobywczych zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie. Są to tzw. farmy wydobycia kryptowalut. Przykład widzimy na poniższym zdjęciu.

Farma wydobycia Bitcoin
Farma wydobycia Bitcoin.
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Bitcoin a blockchain

Transakcje w sieci Bitcoin są zapisywane w publicznym rejestrze zwanym blockchain (pol. łańcuch bloków), który jest rozproszony pomiędzy tysiące komputerów w sieci. Każda transakcja jest potwierdzana przez użytkowników sieci poprzez proces zwany „proof-of-work”, co oznacza, że ​​wymaga to rozwiązania skomplikowanego matematycznego problemu.

Inwestowanie w kryptowaluty

Bitcoin jest uważany za pierwszą kryptowalutę, ale obecnie istnieje wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Litecoin i Ripple, które działają na podobnych zasadach. Bitcoin stał się popularny z powodu swojej anonimowości i braku centralnej kontroli, ale jednocześnie jest to rynek bardzo zmienny i ryzykowny, który wymaga ostrożnego podejścia. Wśród inwestorów i osób zainteresowanych handlem kryptowalutami istnieje pojęcie DYOR, czyli Do Your Own Research. Oznacza ono konieczność edukacji i poszerzenia swojej wiedzy w danym zakresie, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji i rozpoczęciu inwestycji.

Skomentuj ten wpis