Planujesz założyć firmę w Niemczech? To może być naprawdę dobra decyzja biznesowa. Tamtejsza polityka i atrakcyjna sytuacja gospodarcza oferuje przedsiębiorcom wiele możliwości do rozwijania własnej działalności. Aby założyć firmę w Niemczech niezbędna będzie jednak wiedza z zakresu obowiązującego prawa oraz płynna znajomość języka. Warto podkreślić, że nie jest to warunek konieczny, a polsko-niemieckie biura rachunkowe oferują wsparcie w zakresie wszystkich czynności związanych z rejestracją Gewerbe. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak spełnić wszystkie wymagania i formalności!

Gewerbe – definicja i charakterystyka

Gewerbe to legalna jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w Niemczech o regularnym charakterze, której celem jest praca na własny rachunek. Może obejmować przemysł, rzemiosło, handel lub usługi. Istotne jest, że działalność jest wykonywana na własny rachunek w sposób zorganizowany i ciągły. Założenie Gewerbe to spora odpowiedzialność, ale może przynieść wiele korzyści.

Jak przygotować się do założenia Gewerbe?

Zakładanie Gewerbe jest związane z koniecznością przygotowania odpowiedniej dokumentacji, ale warto dodać, że nie jest to proces skomplikowany i wymagający większych nakładów finansowych. W przeciwieństwie do innych form prowadzenia biznesu nie trzeba posiadać kapitału zakładowego. Zdarza się, że w przypadku niektórych zawodów (takie jak np. dekarz) konieczne jest uzyskanie zezwoleń na wykonywanie konkretnego typu prac. Najczęściej jest to kwestia posiadania odpowiedniego wykształcenia i zdania egzaminu. Często można ubiegać się o pozwolenie, dostarczając polskie odpowiedniki wskazanych zaświadczeń. O co jeszcze musisz zadbać, zanim rozpoczniesz proces rejestracji Gewerbe? Adres Twojej firmy musi znajdować się w Niemczech. Bez obawy, to wcale nie oznacza, że musisz zmieniać miejsce zameldowania. Jeśli nie planujesz na stałe przenosić się za granicę, możesz skorzystać z usługi użyczenia meldunku, którą oferują biura rachunkowo-księgowe.

Założenie firmy w Niemczech – rejestracja krok po kroku

Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów, wskazanych w poprzednim akapicie, należy bezpośrednio zainicjować proces rejestracji. W tym celu należy udać się do odpowiedniego urzędu ewidencji gospodarczej – w Niemczech nosi nazwę Gewerbeamt. Pierwszym etapem jest uzupełnienie formularza rejestracyjnego, bardzo często można znaleźć go na stronie internetowej wspomnianej instytucji. Razem z wnioskiem należy złożyć kopię dowodu osobistego. Przewidywany czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy – wszystko zależy od konkretnego urzędu. Opłata rejestracyjna różni się w zależności od lokalizacji i waha się w przedziale 15-65 euro. Drugi etap to rejestracja we właściwej izbie (w zależności od typu prowadzonej działalności będzie to albo rzemieślnicza albo przemysłowo-handlowa), która automatycznie otrzymuje informację o zarejestrowaniu firmy i wysyła stosowne dokumenty. Warto dodać, że przynależność do izb jest obowiązkowa.

Z jakich powodów warto założyć firmę akurat w Niemczech?

Nie bez przyczyny Niemcy stanowią atrakcyjne miejsce dla osób zza granicy do rozwijania własnego biznesu. Przedsiębiorcy, który założą Gewerbe mogą spodziewać się mniejszej ilości formalności i niższych podatków. System podatkowy w Niemczech oferuje nie tylko niższy próg podatkowy niż w Polsce, ale i wyższą kwotę wolną od podatku. Koszty rejestracji i prowadzenia działalności są również relatywnie niskie. Co więcej, przedsiębiorcy mogą korzystać z licznych świadczeń, w tym np. zasiłku rodzinnego, znanego jako Kindergeld. Założenie firmy w Niemczech, choć wydaje się proste, to warto zasięgnąć pomocy i opinii specjalistów z polsko-niemieckiego biura-rachunkowego, aby mieć pewność, że proces rejestracji przebiega poprawnie i sprawnie.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj ten wpis