Czym jest recykling?
Recykling to proces przetwarzania odpadów w celu uzyskania surowców wtórnych, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów. Dzięki recyklingowi możliwe jest ponowne wykorzystanie surowców, które zostały już wykorzystane do produkcji innych produktów, a tym samym zmniejszenie ilości odpadów i zasobów naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych rzeczy.
Proces recyklingu może obejmować różne etapy, w zależności od rodzaju odpadów i surowców, jakie można z nich uzyskać. W przypadku surowców wtórnych, takich jak szkło, papier, metal czy tworzywa sztuczne, proces recyklingu zazwyczaj polega na ich zbieraniu, sortowaniu, czyszczeniu i przetwarzaniu w celu uzyskania surowców, które mogą być ponownie wykorzystane w produkcji nowych produktów.
Recykling jest ważny z wielu powodów. Po pierwsze, umożliwia ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska odpadów i tym samym zmniejsza zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Po drugie, pozwala na oszczędzanie zasobów naturalnych i energii, które są potrzebne do produkcji nowych produktów. Wreszcie, recykling może stanowić źródło nowych miejsc pracy w sektorze gospodarki odpadami.
Dlatego też recykling jest ważną praktyką dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a każdy z nas może przyczynić się do tego poprzez segregację odpadów i ich odpowiednie przetwarzanie.
Segregacja odpadów komunalnych
Segregowanie odpadów to ważna czynność, która pozwala na ochronę środowiska poprzez zwiększenie efektywności procesów recyklingu i minimalizowanie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć, aby segregować odpady:
- Zapoznaj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi segregacji odpadów. W różnych miejscach mogą obowiązywać różne zasady dotyczące segregacji odpadów, więc warto poznać je przed rozpoczęciem segregacji.
- Wykorzystaj odpowiednie pojemniki. Zazwyczaj do segregacji odpadów używa się pojemników o różnych kolorach. Niżej podamy więcej szczegółów na ten temat
- Oddzielaj odpady organiczne od innych rodzajów odpadów. Do pojemnika na odpady organiczne należy wrzucać resztki jedzenia, kawy, herbaty, liście i trawnik. Następnie można je wykorzystać do produkcji kompostu.
- Odpady szkła i plastiku należy oddzielać od reszty odpadów. W pojemniku żółtym należy umieszczać plastikowe butelki, puszki, opakowania po żywności i napojach.
- Papier i tekturę również należy oddzielać od innych odpadów. W pojemniku niebieskim należy umieszczać gazety, katalogi, karty pocztowe, pudełka z tektury, itp.
- Odpady niebezpieczne, takie jak baterie, żarówki, farby i chemikalia, należy oddzielać od reszty odpadów. W wielu miejscach funkcjonują specjalne punkty, w których można oddać tego rodzaju odpady.
- Pamiętaj, aby sortować odpady regularnie. Im częściej będziesz segregować odpady, tym mniej czasu i wysiłku będzie wymagać ta czynność.
Segregacja śmieci to prosta czynność, która pozwala na ochronę środowiska i zachowanie czystości w naszych miastach i wsiach. Z powyższych kroków wynika, że ważne jest, aby wykorzystywać odpowiednie pojemniki, oddzielać odpady organiczne, szkło, papier i tekturę, a także odpady niebezpieczne.
Jednolity System Segregacji Odpadów
Od 1 lipca 2017r. w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Według tego systemu odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane.
PAPIER – pojemniki niebieskie
Wrzucamy:
- opakowania z papieru i tektury
- gazety, czasopisma i ulotki
- zeszyty
- papier biurowy
- kartony, torby papierowe
Nie wrzucamy:
- odpadów higienicznych, np. ręczników papierowych i zużytych
- chusteczek, pieluch, podpasek
- kartonów po mleku i napojach
- papieru lakierowanego i powleczonego folią
- zanieczyszczonego papieru
- papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE – pojemniki żółte
Wrzucamy:
- butelki z tworzyw sztucznych
- opakowania z tworzyw sztucznych, torebki, worki foliowe
- kartony po mleku i sokach (TETRAPAK)
- puszki
- folię aluminiową
- opakowania po środkach czystości, kosmetykach
Nie wrzucamy:
- zużytych baterii i akumulatorów
- opakowań po farbach, lakierach i olejach
- plastikowych zabawek
- części samochodowych
- zużytego sprzętu elektronicznego i AGD
- artykułów wykonanych z połączenia tworzywa sztucznego i gumy
SZKŁO – pojemniki zielone
Wrzucamy:
- butelki po napojach i żywności
- słoiki bez metalowych nakrętek
- szklane opakowania po kosmetykach
Nie wrzucamy:
- ceramiki, doniczek, porcelany
- szkła okularowego, żaroodpornego i hartowanego
- zniczy z zawartością wosku
- żarówek, świetlówek i reflektorów
- szklanych opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach
- luster i szyb okiennych
BIO ODPADY – pojemniki brązowe
Wrzucamy:
- resztki warzyw i owoców
- gałęzie drzew i krzewów
- skoszoną trawę, liście, kwiaty
- trociny i korę drzew
Nie wrzucamy:
- ziemi i kamieni
- popiołu z węgla kamiennego
- impregnowanego drewna
- mięsa
- odchodów zwierzęcych
- zużytych olejów jadalnych
- płyt wiórowych i pilśniowych
- leków
ODPADY ZMIESZANE
Wrzucamy wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych pojemników i co nie jest odpadem niebezpiecznym lub zbieranym według innych zasad (jak np. przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, zużyte baterie i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony).
Piątka za segregację! | Spot
Źródło informacji o JSSO: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, kampania Piątka za segregację, strona internetowa: naszesmieci.pl