Dzień Kobiet – trochę historii

Dzień Kobiet, inaczej Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony jest corocznie 8 marca. Jest to dzień poświęcony walkom i osiągnięciom kobiet oraz przypominający o nierównościach i dyskryminacji, które nadal występują wobec płci żeńskiej.

Historia święta sięga końca XIX wieku, kiedy to zaczęły powstawać organizacje walczące o prawa kobiet i poprawę ich sytuacji społeczno-politycznej. W 1908 roku w Stanach Zjednoczonych zorganizowano pierwszy Dzień Kobiet, podczas którego kobiety demonstrowały na ulicach Nowego Jorku, domagając się prawa do głosowania, równości płci oraz poprawy warunków pracy. W kolejnych latach obchody tego dnia zyskiwały na popularności i rozprzestrzeniały się po innych krajach.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie ustanowiony w 1910 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Kopenhadze, która była poświęcona walce o prawa kobiet, w tym prawo do pracy, edukacji i głosowania. Inicjatorką obchodów była niemiecka socjalistka Clara Zetkin.

W czasie II wojny światowej Dzień Kobiet był obchodzony przez kobiety w ruchu oporu, a po wojnie stał się symbolem walki o prawa kobiet i równość płci na całym świecie. W latach 70. XX wieku Dzień Kobiet zaczął być obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), a obecnie jest to święto obchodzone w większości krajów na świecie.

Dzień Kobiet 2023 – pomysły na prezent

Świetnym prezentem na Dzień Kobiet mogłaby być miła niespodzianka w postaci kwiatów lub drobnego upominku, który odzwierciedla zainteresowania lub hobby obdarowywanej osoby. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na prezenty, które mogą się spodobać:


Kosmetyki – większość kobiet lubi dbać o swoją urodę i zdrowie, więc warto pomyśleć o kosmetykach naturalnych, luksusowych lub tych z limitowanych kolekcji.

Biżuteria – biżuteria jest zawsze dobrym wyborem, ponieważ każda kobieta lubi nosić ozdoby. Można wybrać delikatne kolczyki, bransoletkę lub naszyjnik.

Rękodziełoartykuły ręcznie wykonane (handmade) mogą być świetnym prezentem, ponieważ jest to coś unikalnego i niepowtarzalnego, co zostało wykonane z sercem i z zaangażowaniem.

Ubrania – dla niektórych kobiet ubrania stanowią ważny element garderoby, dlatego można pomyśleć o modnym swetrze, bluzce lub spodniach.

Perfumy – dobry zapach to ważny element stylu każdej kobiety, więc warto wybrać zapach, który pasuje do gustu obdarowywanej osoby.

Gadżety – w zależności od zainteresowań, można wybrać gadżety związane z muzyką, filmem, sportem lub literaturą. Można też pomyśleć o urządzeniach technologicznych, takich jak smartwatch lub słuchawki bezprzewodowe. Jeżeli kobieta lubi uprawiać sport, warto jest kupić jej coś, czego jeszcze nie posiada i co usprawni jej treningi.

Najważniejsze, aby prezent był dobrze przemyślany i dostosowany do zainteresowań oraz gustu obdarowywanej osoby.

Czy kobiety lubią prezenty?

Oczywiście! Kobiety, tak samo jak mężczyźni, lubią otrzymywać prezenty! Jasnym jest, że preferencje i gusta w kwestii prezentów są indywidualne i zależą od osoby, ale ogólnie rzecz biorąc, kobiety zwykle cieszą się z drobnych upominków, takich jak kwiaty, czekoladki, biżuteria czy kosmetyki. Oczywiście, zawsze warto dobrze poznać zainteresowania i upodobania konkretnej osoby, aby wybrać prezent, który będzie jej się podobał i na długo zapadnie w pamięć. Warto także pamiętać, że dobry prezent to nie tylko przedmiot, ale także miłe gesty i przeżycia, takie jak wyjście na romantyczną kolację, wspólny wypad za miasto, wakacje w ciepłych krajach czy wyjątkowe doświadczenie, które można wspólnie przeżyć.

Skomentuj ten wpis