Dni wolne od pracy to czas, w którym możemy odpocząć, spędzić czas z rodziną i znajomymi lub po prostu zrelaksować się w domowym zaciszu. W Polsce każdego roku mamy kilkanaście takich dni, z czego większość to uroczystości religijne i narodowe. W 2023 roku czeka nas 13 dni wolnych od pracy, w tym 9 przypadających w dni powszednie oraz 4 w weekendy. Poniżej przedstawiamy listę dni wolnych od pracy w Polsce w 2023 roku.

Dni wolne od pracy w 2023 roku

DataDzień tygodniaNazwa święta
1 stycznianiedzielaNowy Rok
6 styczniapiątekŚwięto Trzech Króli
9 kwietnianiedzielaWielkanoc
10 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaponiedziałekŚwięto Pracy
3 majaśrodaŚwięto Konstytucji 3 Maja
28 majaniedzielaZesłanie Ducha Świętego/Zielone Świątki
8 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpniawtorekWniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopadaśrodaWszystkich Świętych
11 listopadasobotaŚwięto Niepodległości
25 grudniaponiedziałekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniawtorekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Dni wolne w pierwszej połowie 2023 roku

Pierwszym dniem wolnym od pracy w 2023 roku był 1 stycznia – Nowy Rok. Następnie już 6 stycznia, w Dzień Trzech Króli, mieliśmy kolejny dzień wolny. W kwietniu były Święta Wielkanocne, obchodzone 9 i 10 kwietnia, czyli w niedzielę i poniedziałek. To ważne święta dla chrześcijan, a dla pozostałych osób czas, w którym można odpocząć i cieszyć się wiosennym nastrojem.

Maj będzie szczególnie bogaty w dni wolne od pracy. 1 maja przypada Święto Pracy, które zawsze obchodzimy w formie długiego weekendu. Dodatkowo, w środę 3 maja będziemy obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja. W czerwcu przypada Boże Ciało, czyli dzień poświęcony Eucharystii, który w 2023 roku przypada 8 czerwca. To kolejny dzień wolny, który pozwoli nam na odpoczynek i zrelaksowanie się.

Odpoczynek w dni wolne 2023

Dni wolne w drugiej połowie roku 2023

W 2023 roku, w połowie sierpnia, przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy 15 sierpnia. To dzień wolny od pracy, który daje nam okazję do odpoczynku i refleksji. Kolejnym dniem wolnym jest 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. W tym dniu pamiętamy naszych bliskich, którzy odeszli, modląc się za nich i odwiedzając ich groby. To również czas, w którym możemy odpocząć i spędzić czas w gronie rodziny.

Kolejnym dniem wolnym w 2023 roku będzie 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. To ważna data w historii Polski, która przypomina nam o walce naszych przodków o wolność i niepodległość. Ten dzień daje nam okazję do refleksji nad przeszłością, ale też do świętowania i radosnego spędzenia czasu z rodziną i znajomymi.

W drugiej połowie roku czekają nas też dwa dni wolne od pracy związane z Bożym Narodzeniem – 25 i 26 grudnia. To czas, w którym Polacy skupiają się na rodzinie, składaniu życzeń i obdarowywaniu prezentami. W Polsce, Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt i ma bardzo bogate tradycje, które cieszą się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców naszego kraju.

Czy za święto w niedzielę pracownikowi należy się urlop lub wolne?

Nie, jeśli święto przypada na niedzielę, to w takim przypadku nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny ani urlop. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o ustawowych świętach i dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 945), jeśli ustawowe święto przypada na dzień wolny od pracy, to dzień wolny przesuwa się na pierwszy następny dzień roboczy. Oznacza to, że w przypadku, gdy święto przypada na niedzielę, to nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny ani urlop.

Czy za 11 listopada 2023 należy się dzień wolny?

Tak, za 11 listopada 2023 roku przysługuje dzień wolny od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o ustawowych świętach i dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 945). Święto to obchodzone jest jako Dzień Niepodległości i przypada 11 listopada każdego roku. W roku 2023 wypada to w sobotę, więc dzień wolny powinien zostać przyznany pracownikom.

Ile jest dni pracujących w 2023 roku?

W 2023 roku w Polsce obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, co daje wymiar czasu pracy na poziomie 2000 godzin w ciągu całego roku. W 2023 roku w Polsce będzie 250 dni roboczych.

Warto jednak pamiętać, że poza dniami wolnymi od pracy, istnieją również dni, w których pracujemy skrócony czas, takie jak np. Wigilia i Wielki Piątek. Warto również zaznaczyć, że liczba dni wolnych od pracy może być różna w zależności od branży i rodzaju zatrudnienia. Niektóre firmy mogą udzielić swoim pracownikom dodatkowych dni wolnych, np. w ramach dodatkowych urlopów, nagród, czy dni wolnych związanych z rocznicami pracy.

Wypoczynek

Długie weekendy w Polsce w 2023 roku

W Polsce w 2023 roku przewidujemy kilka długich weekendów, które stanowią idealną okazję do odpoczynku i zwiedzania różnych zakątków kraju. W tych okresach można wydłużyć czas wolny przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Oto lista kilku długich weekendów, które warto zaplanować:

  1. Majówka – weekend 29 kwietnia – 1 maja oraz długi weekend 29 kwietnia – 3 maja, z okazji Święta Pracy.
  2. Zielone Świątki – długi weekend 26 maja – 28 maja.
  3. Boże Ciało – długi weekend 8 czerwca – 11 czerwca.
  4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – długi weekend 12 sierpnia – 15 sierpnia.
  5. Wszystkich Świętych – długi weekend 1 listopada – 5 listopada.
  6. Boże Narodzenie – długi weekend 23 grudnia – 26 grudnia.

Warto jednak pamiętać, że w okresie długich weekendów wiele osób decyduje się na wypoczynek i podróże, co oznacza, że ceny noclegów, biletów lotniczych czy kolejowych mogą być wyższe niż zwykle. Warto więc wcześniej zaplanować swoje wakacje i zarezerwować noclegi czy bilety w odpowiednim terminie, aby uniknąć wysokich kosztów.

Skomentuj ten wpis