Gdzie jest najzimniej na świecie?

Najzimniejsze miejsca i kraje na świecie to przede wszystkim te, które leżą w pobliżu biegunów lub na wysokościach ponad 4000 metrów nad poziomem morza. Przytoczmy 10 przykładów najzimniejszych miejsc na ziemi:

  1. Antarktyda – to najzimniejszy kontynent na Ziemi, gdzie temperatura może spaść nawet do -90 stopni Celsjusza.
  2. Syberia – to obszar w północnej Azji, gdzie zimą temperatura spada do -50 stopni Celsjusza.
  3. Alpy – góry w Europie, gdzie temperatura w najwyższych partiach może spaść do -40 stopni Celsjusza.
  4. Kanada – kraj znany z długiej i surowej zimy, gdzie temperatura może spaść nawet do -60 stopni Celsjusza.
  5. Islandia – kraj położony na północ od Europy, gdzie zimą temperatura spada do -10 stopni Celsjusza, ale silne wiatry i opady śniegu powodują, że odczuwalna temperatura jest znacznie niższa.
  6. Rosja – kraj o ogromnej powierzchni, gdzie temperatury zimą spadają do -50 stopni Celsjusza, zwłaszcza w Syberii.
  7. Grenlandia – największa wyspa na świecie, gdzie temperatura zimą spada do -30 stopni Celsjusza.
  8. Mongolia – kraj w Azji Środkowej, gdzie zimą temperatura może spaść do -40 stopni Celsjusza.
  9. Norwegia – kraj w północnej Europie, gdzie temperatura zimą spada do -30 stopni Celsjusza.
  10. Finlandia – kraj położony na północ od Europy, gdzie temperatura zimą spada do -20 stopni Celsjusza.
Zima z lotu ptaka

Najzimniejszy kontynent na ziemi

Najzimniejszym kontynentem na Ziemi jest Antarktyda. Jest to kontynent południowy, który jest okryty lodem i położony jest w pobliżu bieguna południowego. Na Antarktydzie zarejestrowano najniższą temperaturę na Ziemi, która wyniosła -94,7 stopni Celsjusza (pomiar dokonany przez satelitę NASA), co czyni ją najzimniejszym miejscem na Ziemi. Antarktyda jest również najsuchszym miejscem na Ziemi, ze względu na niskie opady i brak roślinności.

Życie na Antarktydzie

Antarktyda jest jednym z najbardziej surowych środowisk na Ziemi, ze względu na niskie temperatury i trudne warunki pogodowe. Jednakże, mimo tych ekstremalnych warunków, Antarktyda jest w stanie wspierać życie, w tym wiele form życia morskiego i lądowego.

W wodach antarktycznych żyją pingwiny, foki, wieloryby i wiele gatunków ryb oraz skorupiaków, takich jak kraby i krewetki. W lądowej części Antarktydy, gdzie pokrywa lodowa jest cieńsza, żyją porosty, mchy, glony i niektóre gatunki grzybów. W okresie letnim, kiedy temperatura podnosi się powyżej zera, lądy Antarktydy stają się ostoją dla owadów, takich jak muchówki i chrząszcze.

Na Antarktydzie żyją również ptaki, takie jak pingwiny, albatrosy, petrelle i kormorany. Pingwiny to jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt Antarktydy, a wiele gatunków zasiedla północną część kontynentu, gdzie warunki są nieco łagodniejsze.

Wszystkie formy życia na Antarktydzie muszą dostosować się do surowych warunków pogodowych, zimna i mrozu oraz braku dostępu do pożywienia w okresach zimowych, kiedy Słońce nie wschodzi przez kilka miesięcy.

Najzimniejsze miasto na świecie

Najzimniejsze miasto na świecie

Najzimniejszym miastem na świecie jest Ojmiakon, położony w Jakucji w Rosji. Ojmiakon to małe miasteczko z populacją około 500 osób, a temperatura tam w zimie może spaść do -50 stopni Celsjusza, co czyni je jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W Ojmiakonie zdarza się, że woda w rzece zamarza na tyle głęboko, że samochody mogą po niej jeździć. Mimo trudnych warunków, ludzie nadal żyją w Ojmiakonie, a miasto stało się popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoją ekstremalną temperaturę. W tym miasteczku odnotowano także najwyższą roczną amplitudę temperatur równą 104 stopni Celsjusza (–71 stopni Celsjusza, +33 stopnie Celsjusza).

Wolisz cieplejsze klimaty? Sprawdź listę: 10 najcieplejszych krajów świata.

Skomentuj ten wpis